روند تغییرات در بازار طراحی سایت ایران


در سال‌های گذشته شاهد تغییرات سریع و جالبی در سطح جامعه بودیم و تفکر افراد مختلف نسبت به اینترنت و بازار وب تغییر کرده است. به عنوان مثال تا همین چند سال پیش، عبارت سئو برای همه افراد ناشناخته بود، اما امروز اکثر افرادی که تمایل به راه اندازی کسب و کار آنلاین دارند، این موضوع برایشان در اولویت اول قرار دارد. در این مقاله قصد دارم با تحلیل روند گذشته و بررسی وضعیت فعلی، اتفاقاتی که در آینده خواهند افتاد را بررسی کنم

حدود ده سال پیش، اکثر مشتریانی که تمایل به سفارش طراحی سایت داشتند سوالاتی که می‌‌پرسیدند به این صورت بود: هزینه طراحی سایت چند است؟ چطور می‌‌توانم برای خودم سایت درست کنم؟ آیا شما آموزش می‌‌دهید که چگونه سایت درست کنم؟ به مرور زمان سوال فوق تغییر کرد: امکانات سایتی که به ما می‌‌دهید چیست؟ با چه سیستمی طراحی می‌‌شود؟ آیا سایتی که طراحی می‌‌شود در رتبه های بالای گوگل قرار خواهد گرفت؟ و… 

بررسی وضعیت فعلی، اتفاقاتی که در آینده خواهند افتاد را بررسی کنم

طراحی سایت

در گذشته از دید افراد جامعه تفاوتی بین وردپرس، جوملا، طراحی اختصاصی، وبلاگ و… وجود نداشت. آنها فقط یک سایت می‌‌خواستند، آن هم از نوع ارزان و ساده! آنها نمی‌‌دانستند که دقیقا چه امکاناتی در سایت خود می‌‌خواهند، اگر طراح از آنها می‌‌پرسید که دقیقا چه امکاناتی در سایت خود می‌‌خواهید، به فکر فرو می رفتند زیرا تا آن لحظه به این موضوع فکرنکرده بودند! عباراتی مثل وردپرس، جوملا، php و… برای آنها نا مفهوم بود، اگر با شرکت طراحی سایت تماس می‌‌گرفتند، اطلاعاتی در مورد سایت نداشتند و بعد از داشتن سایت نمی‌‌دانستند که قرار هست چه کاری با آن انجام دهند، از طرف دیگر بیشتر تمایل داشتند تا خودشان سایت خود را طراحی کنند و به دنبال آموزش طراحی سایت بودند تا واگذاری کار به شخص یا شرکتی خاص، چون فکرمی‌‌کردند که می‌‌توانند این کار را خودشان انجام دهند و نیازی نیست برای این کار هزینه بکنند و به شخص یا شرکت دیگری وابسته باشند.

اما امروز، عده‌‌ای از مشتریان می‌‌دانند که داشتن یک سایت به تنهایی به دردی نمی‌‌خورد و سایت تنها یک ابزار برای ارائه اطلاعات و برقراری ارتباط با مخاطب هدف است و تا زمانی که نتوانند بیننده را به سمت سایت هدایت کنند و او را جذب کنند هیچ ارزشی برای خود ایجاد نکرده‌‌اند.

چگونه خودم سایت درست کنم؟

در گذشته، افراد تصور می کردند که بهتر است خودشان سایت را طراحی کنند و البته هنوز هم عده زیادی اینگونه فکرمی-کنند! باید این واقعیت را بپذیریم که این ذهنیت اشتباه در اکثر مواقع با فرهنگ ایرانی عجین شده است.  به عنوان مثال برای اینکه میوه را گران نخریم، حاضریم راه زیادی را تا بازار میوه طی کنیم، در ترافیک بمانیم و زمان زیادی را صرف کنیم تا میوه را ارزان‌‌تر بخریم و زمانی را که هدر داده‌‌ایم در محاسبات قرار نمی‌‌دهیم یا به جای اینکه وقتی ماشین‌‌مان خراب شد، آن را نزد مکانیک ببریم، یا از سرویس‌‌کار بخواهیم که کولر ما را سرویس کند، سعی می‌‌کنیم خودمان همه کارها را انجام دهیم چون فکرمی‌‌کنیم که با انجام این کار هم در هزینه‌‌ها صرفه جویی می‌‌کنیم و هم به شخص دیگری وابسته نیستیم. در واقع ما ایرانی‌‌ها در اکثر مواقع به کارهای غیرتخصصی می‌‌پردازیم و با زمان گذاشتن بر روی کارهای متفرقه، نه تنها صرفه جویی نمی‌‌کنیم، بلکه زمان خود را صرف کارهایی می‌‌کنیم که برای ما ارزشی ایجاد نخواهند کرد. یکی از دلایل این موضوع نیز عدم اطمینان به دیگران است و این تصور که ما خودمان میتوانیم هر کاری را بهتر از متخصص آن انجام دهیم!

امروزه در دنیا اکثر شرکت‌‌ها و افراد موفق می‌‌دانند که خودشان به تنهایی نمی‌‌توانند تخصص‌‌های لازم برای طراحی سایت، مدیریت سایت، بازاریابی اینترنتی، طراحی تجربه کاربری و سئو را داشته باشند و به همین دلیل، به دنبال این هستند که انجام این امور را به شرکت‌‌ها و افراد متخصص واگذار کنند و از نتیجه کار لذت ببرند، به جای اینکه وقت خود را صرف یادگیری چنین کارهایی بکنند یا نیروی‌‌های داخلی شرکت را به این کارها بگمارند، و نهایتا نتوانند کار را به نحو احسن انجام دهند.

شغل مدیریت سایت، بازاریابی محتوا و تولید رسانه‌‌های اجتماعی، شغلی ناشناخته در ایران است و انجام چنین کاری در اکثر شرکت‌‌ها یا توسط مدیر انجام می‌‌شود، یا توسط منشی شرکت و در نهایت نیز به فراموشی سپرده می‌‌‌‌شود، زیرا این تصور وجود دارد که چنین کاری باید توسط خود شرکت انجام شود تا در هزینه ها صرفه جویی شود!

وبلاگ، سایت، جوملا یا وردپرس؟

سیستم‌‌های مدیریت محتوای آماده مانند وردپرس و جوملا با این هدف ایجاد شده‌‌اند که به افراد امکان ایجاد سایت بدهند، در واقع هر فردی در اینترنت بتواند با استفاده از این سیستم ها برای خود سایت طراحی کند و به اصطلاح در هزینه‌‌های خود صرفه‌‌جویی کند و از طرف دیگر به طراح سایت نیز وابسته نباشد

اسکریپت های آماده و کدباز بعضا برای مقاصد خاص طراحی می‌‌شوند مانند وردپرس که با هدف ارائه سیستم وبلاگ طراحی شده است و برخی از آنها مشتری هدف بیشتری را در نظر می‌‌گیرند مانند جوملا که امکانات گسترده‌‌تری دارد.  بررسی روند علاقه مردم در ایران و دنیا نشان می‌‌دهد که سیستم‌‌هایی که برای مخاطب خاص طراحی شده اند، معمولا ساده‌‌تر و سبک‌‌تر هستند و به همین جهت استقبال بیشتری از آنها صورت می‌‌گیرد و استقبال از سیستم‌‌های چندمنظوره علی‌‌رغم افزایش تعداد مخاطبین اینترنتی، شدیدا رو به کاهش است. در واقع استفاده از سیستم‌‌های مدیریت محتوای آماده در صورتی می‌‌تواند مفید باشد که چنین سیستمی بتواند نیازهای گروه خاصی از جامعه را برآورده کند، مانند وردپرس که می‌‌تواند نیاز افرادی که به دنبال نوشتن وبلاگ و داشتن سایت شخصی هستند و تعداد قابل توجهی از استفاده کنندگان اینترنت را تشکیل می‌‌دهند را برآورده سازد و از طرف دیگر امکان ایجاد سایت اطلاع رسانی را به افراد بدهد.