آیا یک طراح وبسایت باید یک UX کار حرفه ای باشد؟


پاسخ کوتاه این است که بله. حتما. اما نه به اون صورتی که شما فکر میکنید. در حقیقت لازم نیست همه طراحان وب سایت از طراحی UX و UI سررشته داشته باشند و آنها را بدانند. اما باید از مفاهیم اولیه آن اطلاعات داشته باشند تا در نهایت بتوانند محصول و وب سایت خوبی را به مشتریان خود تحویل دهند.

چرا طراحی بصری یا UX در طراحی وب سایت اهمیت دارد؟

زمانی که کاربری وب سایت و یا نرم افزار ساخته شده توسط شما را بازدید مینماید, اولین چیزی که به ذهنش میرسد طراحی بصری آن میباشد. طراحی بصری در حقیقت ذهنیت مثبت و یا منفی کاربر را میتواند شکل دهد و توسط پیاده سازی خود آن میتوانیم کسب و کار خود را موثرتر به آنها معرفی نماییم.

طراحی UX

بسیاری از وبلاگ ها و وب سایت ها از پایان عمر طراحی وب سایت صحبت مینمایند و این ادعا را دارند که طراحی سایت و طراحان وب سایت هنوز در گذشته به سر میبرند. ایده ای که در پشت این مدل و صحبت روز قرار دارد که طراحان وب سایت دیگر طراح وب سایت نیستند. آنها طراح گرافیکی و بصری برنامه نویسان وب سایت ها هستند. امروزه بسیاری از شرکتهایی که میخواهند کار خود را آغاز نمایند ترجیح میدهند یک طراح وب سایت بصری خوب را به استخدام خود در آورند.

UX 101

امروزه بسیاری از کسب و کارها و شرکت ها میدانند که اگر بر روی تجربه خوب کاربرانشان سرمایه گذاری نمایند بهتر و زودتر میتوانند نتیجه کار خود را برداشت نمایند. میتوانیم یک فرم سفارش را به صفحه وب سایت اضافه نماییم و محتویات صفحه را به گونه ای بنویسیم که کاربران از خواندن و استفاده نمودن از آن لذت ببرند.

چگونه طراحی بصری یا همان UX میتواند طراحی وب را تغییر دهد؟

هر طراح وب سایتی با دیگری متفاوت کار میکند, بعضی از آنها به احتیاجات و نیازهای کاربر توجه دارند و وب سایت مشتری و کسب و کار آنها برای طراح وب سایت بسیار مهم میباشد, بطوریکه ممکن است تا دو طرح مختلف را برای آنها طراحی نمایند. طراحی بصری یا UX ممکن است کمی این مراحل را تغییر دهد و چند مرحله کوچک را در بین آن اضافه نماید.

لطفا به ملاحظاتی که در ادامه به آنها اشاره میکنیم دقت فرمایید: رابطه UX با کاربران بسیار اهمیت دارد. اگر کاربر با UX وب سایت شما آشنا شود و تجربه خوبی از دیدن آن داشته باشد, بسیاری از کارها برای شما و حتی کاربر وب سایت آسانتر خواهد بود. در غیر این صورت طراح وب سایت درمقابل تمامی اتفاقات که گاها خوب هم نخواهد بود مسئول خواهد بود. وب سایت باید به گونه ای طراحی شود که کاربر به سرعت بتواند به هدف مورد نظر خودش دسترسی پیدا نماید و ما هم به عنوان طراح وب سایت باید این سوال را همیشه و در همه مراحل از خود بپرسیم که چرا باید این وب سایت به وجود بیاید و چرا باید این قسمت از صفحه وب سایت طراحی گردد.

بسیاری از اطلاعاتی که طراح برای شروع کار لازم دارد باید در اختیار آن باشد. در ابتدا این سوال را نپرسید که سن شما چیست و یا درآمد شما چقدر است. شما در ابتدا باید بدانید که چگونه میتوانید کاربر را در وب سایت نگه دارید و یا حتی بتوانید در وب سایت خرید خود را به راحتی انجام دهد. زمانی که طراح وب سایت همه این اطلاعات را در اختیار داشت, باید طرح اولیه و یا اصطلاحا Template آن را طراحی نماید و سپس آن را به مشتری خود نمایش دهد و در مورد هر یک از این بخش ها به آن توضیح دهد.  این میتواند مراحل اولیه دادن یک تجربه خوب به کاربران وب سایت باشد.

زمانی که طرح اولیه مورد پذیرش قرار گرفت, زمان آن فرا میرسد تا طراحی را عمیق تر پیش ببرید. در این مرحله بر مبنای لوگو و اطلاعاتی که صاحب وب سایت در اختیار شما قرار میدهد میتوانید رنگها و عناصر دیگر گرافیکی را طراحی و انتخاب نمایید. حتی میتوانید بسیاری از خواسته های مشتری را در این مرحله هدف گذاری نموده و شروع به طراحی آنها نمایید. اطمینان حاصل نمایید که بخش ناوبری یا همان Navigation به خوبی طراحی شده باشد تا کاربرانی که با سیستم و مدل کسب و کار شما آشنا نیستند بتوانند به خوبی با وب سایت شما ارتباط برقرار نمایند.

تجربه کاربران از دیدن وب سایت همیشه بر مبنای این صحبت ها هم نخواهد بود. میتواند تغییر هم پیدا نماید. حتی در این مرحله میتواند اشکال هم به وجود بیاید. اما این را باید بدانید که تجربه کاربران از دیدن وب سایت شما میتواند همه موارد را شامل شود و بسیار هم مهم میباشد.